Superior Quality, High Yield, Abundant Crops and Happy Farmer!

Quality and Confidence in Seeds

We see seed as the future of generations, so we produce high standards of seed. For our farmers who add fertility to the soil, we say that our farmer will win and Turkey will win with our efficient and superior quality seeds.

We Add Fertility To The Soil...

We see seed as the future of generations, so we produce high standards of seed. For our farmers who add fertility to the soil, we say that our farmer will win and Turkey will win with our efficient and superior quality seeds.

MEET TAREKS

We Add Fertility to Your Land

TAREKS, which has been providing solutions to the needs of Turkish farmers since its establishment, meets the seed needs of our farmers with high quality and efficient seeds. With its 40 years of experience, expert staff, and innovative infrastructure that adapts rapidly to technological development, it continues to be the leading company in seed cultivation.

...
0

Years of Experience

...
0

Registered Variety

...
0

We are in the Top 10 Among 950 Companies

...
0

Seed Processing and Storage Capacity / Ton

...
0

Factory and Facilities

NEDEN SERTİFİKALI TOHUM ?

Toprağın Geleceğini Garanti Altına Alıyoruz

...
Çeşit Saflığı

Sertifikalı tohum içerisinde yabancı ürün, tip dışı ve ilgisiz tohum bulunmaz. Sertifikalı tohumda hangi ürünü ekerseniz onu hasat edersiniz.

...
Yüksek Çimlenme

Sertifikalı tohumların çimlenme kabiliyeti çok yüksektir. Böylelikle toprağa ektiğiniz her tohum çimlenir, verim kaybınız düşer ve maliyet azalır.

...
Islah Edilmiş Tohum

Islah edilmiş tohum, bitki besin elementlerinden daha etkili faydalanır. Tohumlar aynı günde çimlenir, tarlada dalgalanma ve boşluk meydana gelmez.

...
Hasat Kolaylığı

Tohumlar aynı günde çimlendiği için olgunlaşma da aynı sürede meydana gelir. Süreçler eş zamanlı gittiği için hasatta kolaylık sağlanır.

...
Destekleme Fırsatı

Sertifikalı tohumlar Tarım Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Faturanızı belgeleyerek destekleme ödemelerinden faydalanabilirsiniz.

...
Minimum Kayıp

Sertifikalı tohumlar toprakta bulunan ve tohum vasıtasıyla taşınan hastalıklara karşı koruyucu aşılı olduğu için kayıp minimum düzeydedir.

...
Rekabet Avantajı

Sertifikalı tohumların çeşit özellikleri bilindiği için yeknesak ürün elde edersiniz. Satış kolaylığı ve pazar avantajıyla bir adım önde olursunuz.

...
Yüksek Kazanç

Verim kabiliyeti sıradan tohumlara karşı üst düzeydedir. Böylece yüksek verim elde edersiniz ve yüksek kazanç sağlarsınız.

...
MEDIA

The Most Up-To-Date Information And News About TAREKS

WE SHARE THE HAPPINESS

Bereketli Mahsuller Kazançlı Çiftçiler

MEMBERSHIPS

We are Here For Sustainable Future

Tareks contributes to the future of Turkey with our memberships of manufacturers ' associations, cooperatives and industrial organizations.