TAREKS TARIM ÜRÜNLERİ ARAÇ GEREÇ İTHALAT İHRACAT VE TİCARET A.Ş.

Ar & Ge Çalışmalarımız

...

Ar & Ge ve Tohum Kalite Çalışmaları

Şirketimiz, Tarla bitkilerinde hububat (buğday, arpa, tritikale vb.), Hibrit mısır (cin mısır, şeker mısır, silajlık ve tanelik), patates, çeltik, nohut ve bazı yem bitkilerinde (yonca, yem bezelyesi) AR&GE ve tohum kalitesi ile ilgili test yapılır.

1981 yılında kurulan ve 1987 yılında Tarla bitkileri ve sebze türlerinde “Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu” yetkisini alarak araştırma ve geliştirme faaliyetlerine başladı. Bazı türlerde kendi bitki ıslah programında şirketimiz 1987-2020 müşteride buğday, arpa, mısır, yonca, patates ve yemisi türlerinde kendi adına toplam 68 çeşit ve hat tescil ettirmiştir.

 

...

Mısır Islah Programı

2009 yılında Balıkesir/Altınova “Tohum Araştırma İstasyonu” kurularak hibrit mısır Islah çalışmaları başlatılmıştır. Burada ıslah çalışmaları kapsamında kendileme, melezleme, saf hat geliştirme çalışmaları, heterotik gurupların belirlenmesi, gözlem bahçeleri ve deneme faaliyetleri  yürütülmektedir. Altınova Islah istasyonunda bugüne kadar 9 hibrit mısır ve bunların ebveyn hatları ıslah edilerek tescil işlemleri tamamlanarak üretimleri yapılmaktadır.

          

 

...

Buğday, Arpa ve Nohut Islah Programı

Ankara/Akyurt’ta Buğday, Arpa ve Nohut Islah çalışmaları 2018 yetiştirme sezonunda seleksiyon, melezleme ve introdüksiyon ıslah yöntemleri kullanılarak başlamıştır. Toplam 660 buğday, arpa ve nohut genotiplerinin oluşturduğu genetik kaynak ekilerek ıslah programı oluşturulmuştur. Ayrıca yazlık, kışlık ve alternatif gelişme tabiatındaki çeşit adayları/hatları ile Balıkesir, Konya, Çorum ve Tekirdağ bölgelerinde gözlem, seleksiyon ve deneme çalışmaları yapılmaktadır.

       

 

...

Tohum Kalite Laboratuvarı

2016 yılında “Tohum Kalite Laboratuvarı”nı kurarak üretmiş olduğu hububat ve mısır tohumlarını analiz ve sertifikasyon yetkisini 18.6.2016 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığından almıştır. Bu kapsamda tahıllarda kendi ürettiği tohumların tohum kalite testleri ve sertifikalandırma işlemlerini yapabilmektedir. Ayrıca tohum kalite testleri ile (tohum sürme gücü, çimlenme, canlılık testleri, tetrozolium testleri vb.) ilgili laboratuvar ve tarla şartlarında araştırma istasyonunda AR&GE çalışmaları yapılmaktadır.

         

 

TAREKS A.Ş - TAGEM İşbirliği ile Devam eden Projelerimiz

...

Tareks A.Ş ve Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü İşbirliği ile yürütülen ‘Özel Sektör – Kamu İşbirliği ile Yerli Hibrit Mısır Çeşitlerinin Geliştirilmesi’ Projesi

...

Tareks A.Ş. ve Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü İşbirliği ile yürütülen ‘Özel Sektör – Enstitü İşbirliği ile Yerli Hibrit Mısır Çeşit Geliştirme Projesi’

...

Tareks A.Ş. ve Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü İşbirliği ile yürütülen ‘Biotik ve Abiotik Stres Koşullarına Dayanıklı Yüksek Tane ve Yağ Verimine Sahip Yağlık Ayçiçeği Çeşitlerinin Geliştirilmesi’ Projesi